Svatý Mikuláš v Bulharsku

Asi neexistuje jiný světec, se kterým po celém světě souvisí tak pestré tradice a vzbuzuje tolik emocí. Tyto tradice se krajově i národnostně liší, ale v převážné většině se dětem rozdávají dárky. Je mu přičítáno mnoho zázraků a také byl rozsáhle dobročinný. Z jeho osoby postupně vzešel i ten bájný děda, který se všude na světě nazývá jinak, ale o Vánocích roznáší dětem dárky.

Oslavy svatého Mikuláše vždy nesou velmi silný emoční náboj. Je to předzvěst vánočních oslav a rozdávání dárků.

I v bulharské pravoslavné tradici se 6. prosince slaví Svatý Mikuláš – jeden ze svátků, který lidé nejvíc ctí. Nazývá se Nikulden – Mikuláš je bulharsky Nikolaj. Svátek mají všichni, jejichž jméno je podobné – Nikola, Koľo, Nejčo, Nikolina, Nikoleta, Nina, Nija atd.

Jedna zajímavost, která v Bulharsku platí nejen na Nikulden, ale na jakýkoliv svátek. Nečekejte, že vás pozvou na oslavu jmenin. Ale jestli chcete oslavenci ukázat, že je vám blízký nebo si ho vážíte, můžete ho doma navštívit i bez pozvání.

Nikulden je národní svátek a oslavují i ti, kteří nemají jmeniny. V Bulharsku nechodí čerti a andělé, ani svatý Mikuláš. Podle tradice se na svátečním stole servírují rybí jídla, nejčastěji je to kapr s nádivkou.

Já jsem kapra nesehnala a neupekla, ale recept vám dám. Třeba se to někomu povede. A jestli ne na Mikuláše, tak na Vánoce můžete mít kapra trochu jinak. Chutná skvěle a rozhodně je zdravější než smažený.

Receptů na plněného kapra je spousta, takže recept bude podle vašeho rozhodnutí a fotky přidám později, až ho upeču.

Hlavní, co potřebujete, je samozřejmě kapr ?. Nejdřív se musí kapr připravit. Zase jsou různé způsoby, ale hlavní je: moc dobře ho vyčistit a umýt, obzvlášť hlavu. Odstraníte ploutve a žábry. Jestli máte čas udělat to předchozí večer, osolte ho víc, uchovejte v lednici a následující den ho umyjte – soli zůstane tolik, kolik si kapr vstřebal. Jestli ho děláte v ten samý den, tak než připravíte nadílku, nechte ho lehce osolený a potřený citronem ležet aspoň na hodinu v lednici.

V té době si připravíte nádivku.

  1. Nádivka může být ze žampionů, cibule, mrkve, cca 100-150 g rýže (podle velikosti kapra), koření dle vašeho přání – sůl, pepř, kmín, pór, petrželová nať, hrnek drcených vlašských ořechů.

Může se přidat ještě tymián nebo jiné vámi preferované koření, podle některých receptů se přidávají ještě hrozinky.

Nejdřív se podusí žampiony, cibule a mrkev, až cibule zesklovatí, aniž by změkla. Pak se přidá rýže a dusí se ještě 10 minut. Okoření se a sundá z ohně.

Přidají se nakrájený (ne moc nadrobno) pór a svazek petržele, drcené ořechy. Tím je nádivka hotová. Kapr se naplní a zašije (normálně jehlou a nití, jak po operaci). Co se nevejde do kapra, dá se do pekáče kolem něj a tak se zároveň připraví skvělá příloha.

  1. Nádivka se může připravit i bez rýže. Podle dalšího receptu je na to potřeba:

10 hlaviček cibule (klidně i víc, jestli ji máte rádi), 1 citron, 400 ml rajčatového pyré, 1 hrnek mletých nebo drcených ořechů, špetka pepře, cca 100 ml oleje, stroužek česneku, cca půl lžičky libečku, sůl dle chuti, 300 g sýru.

Hlavní složkou všech receptů jsou ořechy, já je mám nejradši drcené, ale můžou být nakrájené nebo mleté. Jestli jste nikdy nic takového neměli, zkuste, budete nadšeni!

Cibule se nakrájí na větší kousky a dusíme ji na oleji s troškou vody, dokud dobře nezměkne. Přidáme rajčatové pyré, ořechy, česnek, libeček, pepř, sůl a nakonec nastrouhaný sýr. Směsí naplníme kapra, zašijeme ho a potřeme olejem. Pečeme v silně vyhřáté troubě (220°C) cca 45 minut a ničím nepřikrýváme. Zbylou část nádivky položíme kolem kapra asi 10 minut před vyndáním – nádivce to na zapečení stačí.

Ať zkusíte kterýkoliv recept, na plněném kapru si pochutnáte. Může vypadat nějak takto, i když zatím to nejsou moje fotky:

Ještě sklenku skvělého vína!

Dobrou chuť a na zdraví!

Mariya
Jsem expert na bulharštinu a miluji bulharskou kuchyni. Spojila jsem dvě svoje vášně a vytvořila kříženec z obou – vznikla tak nevšední učebnice bulharštiny formou kuchařky. Do bulharštiny s chutí! Více o mně si můžete přečíst zde >>